אמסטרדם - החוויה האמיתית

ענבל טור-שלום

צילום: ענבל טור-שלום

בלוגרים שכותבים על עיר אחת או על נושא אחד כמו אוכל, או מוזיקה תמיד עניינו אותי. תמיד הדהים אותי שיש נושא אחד שהם כל כך אוהבים, כל כך נושמים שעליו הם כותבים כל כך הרבה.

הבלוג של ענבל הוא כזה והוא כולו מוקדש לעיר, אליה היא עברה בשנת 2010, לאחר שהתאהבה בבחור הולנדי – אמסטרדם. והוא נקרא בפשטות "אמסטרדם החוויה האמיתית", והיא מציעה בין שלל הדברים המופלאים באתר סיוריי איכות פרטיים. אם תכנסו לאתר שלה תוכלו מיד להבחין בצילומים המרהיבים שלה . ענבל מתמחה בעיקר בצילום ארכיטקטורה פנים וחוץצילום אנשים, צילום רחוב, צילום אורבני ו- Travel Photography בנוסף היא בונה תוכניות טיולים למטיילים עצמאים וגם לחברות טיולים. תוכלו גם, אם תרצו, להשתתף בסדנאות צילום ולהשתתף בטרנד החדש- צילום תיירים תוך כדי סיור.

פורטרט עצמי, צילום: ענבל טור-שלום

מה הדבר שהכי קסם לך כשהגעת לאמסטרדם וספרי לי איך ההולנדים? ביקשתי ממנה והיא ענתה לי שהדבר שהכי קסם לה היה השקט, הניקיון ומזג האוויר. קסם לי כמה שהיא יפה ונעימה. האפשרויות לבילוי, תרבות ואומנות הן רבות ומגוונות, קל להתנייד ממקום למקום על אופניים, המקומיים מסבירי פנים ואני יכולה להמשיך ולהמשיך. לגבי ההולנדים? הם פשוט עם נורמלי, כמו כל עם אחר ויש בו הכל מהכל, אבל בהכללה ההולנדים הם עם פרקטי ופרגמטי שמסתכל לאמת בעיניים ושואל את עצמו: מה ניתן לעשות עם מצב מסוים או עניין כדי שלרוב האוכלוסייה יהיה בסדר, או הכי טוב במסגרת המגבלות וההתחשבות בכלל האוכלוסייה.  

בתור תיירת , לא פעם קיבלתי המלצות שהתגלו כמבאסות בלשון המעטה. ואם תשאלו את המקומיים הם היו ממליצים על דברים אחרים לגמרי. מה האטרקציה שבעינייך היא מוערכת יתר על המידה ולאיזו היית הולכת יותר מפעם אחת ובעינייך שווה כל שקל ?                   

בשליפה מהירה, כיכר דאם בעיניי היא המוערכת יתר על המידה. אומנם כיכר דאם היא לב ליבה של העיר. היא מרכז העיר ושם הכול התחילהנטייה של התייר הממוצע לרצות ללון דווקא בסמוך לכיכר לא הגיונית בעיניי. ישנם אזורים אחרים בעיר, הרבה יותר נעימים והרבה יותר רגועים. בגלל שהעיר יחסית קטנה וניתן להגיע בהליכה או בנסיעת חשמלית קצרה לכל מקום, לא שווה להתעקש ולשלם הרבה יותר. האטרקציה שבעיניי שווה כל שקל היא "מוזיאון הרייקס". זו אומנם לא חוכמה, כי אני גם מדריכת סיורים במוזיאון הזה וכשאני מדריכה שם אני מרגישה שאני מרחפת מעל הרצפהמוזיאון הרייקס הוא המוזיאון הממלכתי של הולנד, כאן תמצאו בין השאר את כל הצייורים הגדולים מתקופת תור הזהב של הולנד כמו ורמיר, פראנס, האלס, יאן, סטיין, רמברנדט כמובן ועוד. מבחינתי זה היכל הקודש והכיף שלי הוא שאני יכולה להתעורר בבוקר, להרגיש געגוע לרמברנדט, לעלות על האופניים וב- 7 דקות רכיבה אני מגיעה לומר לו בוקר טוב אבל מוזיאון הרייקס הוא לא לכל אחד! אם אתם לא חובבי אומנות קלאסית והיסטוריה, אל תתביישו ואל תתפדחו, פשוט דלגו!

ספרי לי קצת על סיורי ההליכה וסדנאות הצילום?                                                         

אני מציעה סיורי הליכה פרטיים ואיכותיים. ישנם כאלה שהם מובנים כמו הלב של אמסטרדם שאורך שעתיים והוא מכיכר דאם ועד כיכר רמברנדט. אמסטרדם היהודית שגם הוא אורך שעתיים והוא ברובע היהודי לשעבר של אמסטרדם, רובע החלונות האדומים ובו אנחנו נלך ברובע המפורסם ואתן לכם מידע על הכוחות הכלכליים והפוליטים שמאחורי הקלעים וגם על הפן החברתי בעניין  סיורי ארכיטקטורה שאורך כ- 4 שעות בו נעבור בין התקופות השונות והוא מספר באופן כללי על הולנד ואמסטרדם, סיורי מוזיאונים וסיור טעימות אוכל רחוב בשוק. ישנם תיירים שמבקשים שאתפור להם  במיוחד סיור בהתאם לתחומי העניין שלהם וגם זה אפשרי. אני גם עובדת עם סקיפר מקסים ואני מציעה שייט פרטי בתעלות העיר עם הדרכה שלי בעברית. אני מציעה גם סיורים בהם אני מצלמת את הלקוחות. טרנד מהשנים האחרונות שמזמינים אותי לצלם הצעת נישואים מפתיעה הכוללת צילומי זוגיות וגם בוק בת/בר מצווה ברחובות אמסטרדם. כמובן שאני עובדת גם באנגלית וגם בעברית. סדנאות הצילום שלי אורכות בדר"כ 3 שעות אבל ניתן להזמין סדנאות ארוכות יותר. וגם עבור סדנאות הצילום אני יכולה לתפור מסלולים בהתאם לתחומי העניין של הלקוח. סדנאות הצילום מתאימות לכל מי שרוצה לשפר את רמת הצילום שלו, עם מצלמות ואפילו עם טלפונים סלולרים.מי שמעוניין בסיור או שייט או באחת הסדנאות יכול ליצור קשר איתי כאן

אנחנו חיים היום בדור שמצלם אוכל, מקומות ובעיקר את עצמו ולא פעם הסיכוי להוציא תמונה טובה משפיעה על הבחירות שאנחנו עושים. את חושבת שבתור צלמת את רואה אותה אחרת?

מה שאני רואה מתרגם אצלי בראש הרבה פעמים לצורות, טקסטורות, צבעים, תנועה ואור, כך שאני רואה מה שכולם רואים אבל גם רבדים אחרים של "ראייה". בנוסף אני שמה לב, אני דרוכה וקשובה, אני מסתכלת מזווית שונה על דברים וכד'. מה שקורה בדרך כלל לתיירים זה שמרוב הרשמים הרבים שהם פוגשים וחווים באמסטרדם, הם לא יודעים על מה להסתכל קודם מה גם שיש המון מסיחי דעת ברחוב, ממש קשה להם לראות באמת את המקום, או לגלות דברים יותר קטנים בסצנה הגדולה או לתפוס בצילום את הרגעים המכריעים (מושג בצילום רחוב.) ובשביל זה אני שם.

צילום: ענבל טור-שלום

לאנשים שחולמים לעבור לאמסטרדם ספרי לי כמה עולה לגור באמסטרדם?           

משכורת מינימום חודשית ברוטו בהולנד לאדם מעל גיל 21, נכון ליולי 2019, היא 1680 €. השכר החודשי הממוצע ברוטו בהולנד לאדם בגיל 25-45, נכון לשנת 2020, הוא  2816 €. יש לזכור ששכר ממוצע הוא לא החציון. השכר משתנה מאוד בהתאם לגיל, לניסיון, למגזר העסקי, למקצוע ולגודל המשרה. בסה"כ דיי יקר לגור בהולנד. ישראלים מספרים לי שהסופר כאן יותר זול מאשר בישראל. מצד שני ביטוח הבריאות כאן הרבה יותר יקר מאשר בארץ. שכר דירה ובילויים באמסטרדם כמובן  עולים הרבה יותר מאשר בפריפרייה. יש שני סוגי מע"מ בהולנד, אחד על מוצרי צריכה, שבינואר 2019 עלה מ- 6% ל- 9%, כלומר אנחנו משלמים היום בסופר לדוגמא יותר. על דברים אחרים, כמו הדרכת טיולים, שירותי צילום, ציוד צילום, מנוי לטלפון סלולרי ועוד המע"מ הוא 21%!

ומה צופן העתיד? עכשיו בימינו, ימי הקורונה? איפה לדעתך תהיי בעוד שנה?                        

סביר להניח שעדיין באמסטרדם, מצד אחד אני מכוונת למקומות שהייתי רוצה להגיע אליהם ומצד שני בגלל הקורונה וחוסר הוודאות, אני משתדלת לא לחשוב על העתיד יותר מידי כך שאני לא רואה את עצמי בעוד כך וכך זמןיש לי עוד אי אילו חלומות , אבל אני שומרת אותם כרגע לעצמי.

 למה את מתגעגעת בארץ? למה את לא?                                                                

אם אני מתגעגעת לארץ אז זה לאנשים מסוימים. לפעמים אני מתגעגעת לנוף המשתנה והמגוון שיש בישראל. אבל אני לא מתגעגעת לרעש, ללכלוך ולמזג האויר.

ולסיום ספרי לי על המקום הכי אהוב עלייך באמסטרדם?                                         

האמת שאין לי מקום אחד שאותו אני אוהבת במיוחד. כשאני חושבת על אמסטרדם אני מוצפת ברגש חם ונעים. יש בה לב ונשמה ואני אוהבת אותה אהבה אמיתית. אם הייתי יכולה הייתי מחבקת את העיר כולה 

 

לקריאה נוספת

טיול 3 דורות
לונדון

הפעם הראשונה הייתה בערך לפני 30 שנים, כשהייתי בת 12, אבא שלי רצה שאלמד אנגלית ושלח אותי לסאמר סקול.  החוויה הייתה כל כך מעולה, כל כך מעצימה, כל כך מושלמת שפשוט התאהבתי בה והמשכתי להגיע. הפעם האחרונה שלי שם הייתה כשלקחתי את אימא שלי ואת איתמר לכריסמס בלונדון. 

אתרים שתיירים אוהבים ונהרסו כליל

אומנם, משחקי הכס כבר נגמר אבל ההשפעה שלה עדיין כאן, אחד התחומים שהכי הושפעו הוא תחום התיירות מקומות כמו קרואטיה, אירלנד ומלטה החלו לקבל כמויות תיירים שהן לא בהכרח יכולות להתמודד איתן והדבר נתן את אותותיו במדינות הללו.

יותר מעיר של מגדל
טורנטו

טורנטו, היא כמו תל אביב, כולם חושבים שהיא עיר הבירה של קנדה, אך לא כך הדבר, אוטווה היא עיר הבירה והיא נמצאת כ- 400 ק"מ מטורנטו. בהתחלה כשעלה הרעיון לטוס לטורנטו, המטרה הייתה מפגש משפחתי ותהינו כמה זמן מספיק לה לטורנטו, ההפתעה היא שזה דיי תלוי במטייל.

דף הבית » הבלוגריות » ראיון עם אמסטרדם החוויה האמיתית – ענבל טור-שלום